Działki o zróżnicowanym terenie są zwykle tańsze, jednak ich zagospodarowanie budzi wiele wątpliwości. Niekiedy jednak teren można bez problemu wyrównać niskim kosztem, by z łatwością postawić dom letniskowy lub całoroczny. Nic zatem dziwnego, że takie tereny są chętnie kupowane i wykorzystywane. Pozostaje jednak pytanie, jak przygotować działkę pod budowę i jak wyrównać teren ze spadkiem? Podpowiadamy!
Jaki spadek terenu na działce jest dopuszczalny? To musisz wiedzieć
Nie da się zaprzeczyć — kształt działki znacząco wpływa na proces budowy domu. Jeśli nie masz wiedzy z zakresu prawa budowlanego, to pewne kwestie prawne mogą być dla Ciebie zaskoczeniem. Dlatego warto korzystać z rad architektów oraz innych specjalistów, którzy mogą pomóc Ci na każdym etapie budowania domu. Pierwszym z nich jest zwykle wybór odpowiedniej działki. Wsparcie może być wówczas nieocenione pod tym względem, że ustrzeże Cię przed niepotrzebnymi kosztami. Zakup terenu, który nie nadaje się do zabudowy, może Cię sporo kosztować, a w konsekwencji i tak będziesz musiał przeprowadzić wiele prac, by wyrównać teren. Jeśli jednak chcesz samodzielnie przejść przez cały proces, wcześniej sprawdź, jaki spadek terenu na działce jest dopuszczalny. W ten sposób przygotujesz się do zakupu, zdobędziesz niezbędne informacje i dokonasz trafnego wyboru.
Musisz wiedzieć, że z perspektywy prawnej nie ma wymagań co do wykonania badań geotechnicznych. Zwykle nie są one konieczne. Niekiedy jednak to prawo lokalne nakłada na właściciela obowiązek ich wykonania. Gdy nie musisz decydować się na takie badania, to i tak warto je zrealizować. Pozwolą Ci określić nośność oraz rodzaj gruntu, jak i poziom wód gruntowych. Dzięki temu będziesz wiedział, jak przygotować działkę pod budowę. Unikniesz ryzyka związanego z niewłaściwym posadowieniem konstrukcji, które często przekłada się na powstawanie znaczących pęknięć w ścianach czy osiadania budynku.
Wykonanie pomiarów dostarczy Ci informacji na temat tego, jaki spadek terenu na działce budowlanej jest u Ciebie oraz jakie wzniesienia lub innego rodzaju nierówności występują. To podstawowe dane, które pozwolą wykonać niwelację działki, jeśli okaże się konieczna.
Jak wyrównać działkę ze spadkiem?
Jeśli gołym okiem dostrzegasz na swoim terenie spadki poziomu, nierówności lub nawet rowy, z pewnością Twoja działka będzie wymagała prac polegających na niwelowaniu terenu. Oznacza to zatem wymierzenie gruntu poprzez przeprowadzenie badań geotechnicznych. Wiedząc, jakie są różnice wysokości na danym terenie, konieczne będzie np. usunięcie niepotrzebnej ziemi lub dostarczenie nowej, by przygotować teren pod budowę. Zatem jeśli zastanawiasz się, jak wyrównać działkę ze spadkiem, musisz wiedzieć, że podstawą będzie dowiezienie dodatkowej ziemi. Terenów z nierównościami w formie spadków na całej powierzchni nie można zniwelować poprzez przewiezienie ziemi z poziomu, w którym jest jej więcej. Dlatego też konieczne może okazać się jej dostarczenie. Warto pamiętać, że działka musi mieć właściwą wysokość, zwłaszcza gdy usytuowana jest blisko rzeczki lub innych wód. Wykażą to jednak badania wykonane przez geodetę.
Jak przygotować działkę pod budowę. Nasze wskazówki
Niwelacja terenu to odpowiedź na pytanie, jak przygotować działkę pod budowę. By wszelkie czynności wykonać zgodnie z prawem, warto skorzystać na takim etapie z pomocy specjalistów. Prowadząc jakiekolwiek prace na działce, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Najważniejszą z nich jest dokładne ogrodzenie terenu. Zgodnie z prawem ogrodzenie powinno mieć co najmniej 1,5 m wysokości. Pozwoli to zapewnić bezpieczeństwo osobom, które niespodziewanie mogłyby wkroczyć na teren budowy podczas prowadzenia prac. Oprócz tego jeszcze na etapie przygotowań warto ustalić miejsce, w którym będą składowane odpady. Nie mogą one stwarzać zagrożenia dla pracowników. Zwykle na takie sytuacje wynajmuje się specjalny kontener.
Wszelkie czynności przygotowawcze kończą się najczęściej, gdy rozpoczyna się kładzenie fundamentów. Dlatego odpowiednio wcześniej należy również zapewnić pracownikom dostęp do wody oraz toaletę. Potrzebna może okazać się także energia elektryczna. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie przenośnego agregatu. Ostatni z etapów procesu, jak przygotować działkę pod budowę polega na wykonaniu wykopów pod fundamenty. Teren musi zostać wyznaczony przez geodetę, natomiast zatwierdzeniem obszaru zajmuje się kierownik budowy. Realizacja wspomnianych wykopów jest uzależniona od rodzaju fundamentów. Niekiedy przygotowanie terenu będzie wymagało ręcznych prac, w innym przypadku niezbędne okaże się posłużenie koparką lub koparko-ładowarką.
Wiesz już zatem, jak wyrównać działkę ze spadkiem oraz jaki spadek terenu na działce będzie wymagał dowiezienia ziemi, pamiętaj przy tym, że w przypadku przygotowania terenu pod budowę domu bardzo ważna jest dokładność prac. Dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która pokieruje pracami w taki sposób, byś później na lata cieszył się swoim własnym kątem.
Może Cię zainteresować w temacie działki budowlanej: