Domy szkieletowe mają wiele zalet. Są przede wszystkim tanie w budowie i szybko się je stawia. Wymagają jednak odpowiednich fundamentów. Do wyboru jest kilka opcji. Jeśli planujesz stawiać tego typu konstrukcję, z pewnością chcesz wiedzieć, jakie fundamenty pod dom szkieletowy będą najlepsze, by budowa była wytrzymała i spełniała normy prawne. Podpowiadamy w poniższym artykule.
Fundamenty pod dom szkieletowy — o czym warto pamiętać?
Fundament w procesie budowy domu odgrywa bardzo istotną rolę. Decyduje o stabilności konstrukcji oraz bezpieczeństwie. Jeśli stawiasz dom szkieletowy, masz więcej możliwości w zakresie wyboru rodzaju posadowienia. Dzieje się tak dlatego, że budowy te są lżejsze niż murowane. Fundamenty pod dom szkieletowy, które możesz wykorzystać to m.in. płyty fundamentowe, fundamenty słupowe, jak i ławy. Niezależnie od wyboru istotne jest, by podłoże budynku właściwie przenosiło na grunt wszelkie obciążenia, które wynikają z ciężaru konstrukcji. Dlatego też fundament pod dom szkieletowy nie może być wybrany dowolnie. Decyzja nie zależy wyłącznie od preferencji lub zalet danego rozwiązania. Istotne są warunki geotechniczne danego terenu, plan budynku, np. posiadanie piwnicy, jak i kwestie dotyczące spadku terenu. Gdy jednak nie ogranicza Cię kwestia wyboru rodzaju posadowienia, warto wcześniej dotknąć rozeznania, jaki fundament pod dom szkieletowy będzie najlepszy. Wymienione rozwiązania mają inne zalety i wady.
Zwykle przy wyborze posadowienia pierwszą myślą jest zamontowanie najbardziej klasycznego wariantu, a więc ław fundamentowych. To nic innego jak prostopadłościenne elementy z betonu, na których stawia się ściany bazowe, nośne i pozostałe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, które warto poznać. Ławy fundamentowe mają bowiem to do siebie, że nie nadają się do podłoża o słabej nośności. Ponadto ich realizacja trwa kilka tygodni. Zatem jaki fundament pod dom szkieletowy to trafne rozwiązanie? Należy uwzględnić wady i zalety każdego z nich. Znaczenie ma również koszt budowy. To najczęściej kwestia decydująca o wyborze. Poszczególne rozwiązania mogą prezentować się mniej lub bardziej korzystnie. Uznaje się, że najtańszym wyborem jest oczywiście płyta fundamentowa. Warto jednak przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Jaki fundament pod dom szkieletowy będzie najlepszy?
Jak już wiesz, fundamenty pod dom szkieletowy mogą być różne. Wybór warto poddać chwili namysłu. W końcu to coś, co ma służyć na lata, wpływa na bezpieczeństwo konstrukcji oraz jej stabilność. Na ostateczną decyzję co do selekcji fundamentów może wpływać wiele kwestii, w tym także problematyczność podłoża. Przygotowaliśmy zestawienie plusów i minusów dla poszczególnych rozwiązań. Pomoże Ci to zdecydować, jakie fundamenty pod dom szkieletowy będą najlepsze.
Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy
Jak wspomnieliśmy, płyta fundamentowa pod dom szkieletowy to jeden z najtańszych wyborów. Musisz wiedzieć, że sprawdzi się on w przypadku gruntów cechujących się słabą nośnością. Będzie również świetnym wyborem przy małych budynkach. Stawianie jednej płyty dla całej konstrukcji jest prostsze niż wykonywanie oddzielnych ław dla każdej ściany. Oznacza to, że usadowienie płyty jest mniej czasochłonne, a zatem trwa krócej niż stawianie law lub fundamentów słupowych. Płyta sprawia, że obciążenie wynikające z budynku jest rozłożone równomiernie. Dzięki temu nie trzeba tworzyć tzw. fundamentów pośrednich.
Zalety:
- najtańsze rozwiązanie;
- szybkie wykonanie, jedynie kilka dni;
- możliwość wykorzystania na wymagającym, grząskim gruncie;
- dobrze chroni przed wilgocią.
Wady:
- nie można wykonać podpiwniczenia po zrealizowaniu prac;
- wszystkie przyłącza muszą być dokładnie zaplanowane już na etapie projektu;
- nie wszystkie firmy decydują się na kładzenie płyty fundamentowej.
Fundament słupowy pod dom szkieletowy
Kolejnym rozwiązaniem jest fundament słupowy pod dom szkieletowy. Na taki typ posadowienia zwykle decyduje się w przypadku gruntu bardzo niestabilnego. Może ono utrzymać jednak jedynie dom lekki. Dlatego wybór ten powinien być uzależniony od warunków budowalnych. Konstrukcje przy takim rozwiązaniu opierają się na tzw. belkach podwalinowych, rozlokowanych na gęsto rozstawionych słupach. Warto jednak pamiętać, że nie jest to często stosowany wariant posadowienia.
Zalety:
- możliwość wykorzystania na niestabilnym gruncie;
Wady:
- utrzyma jedynie lekki dom;
- rzadko wybierany rodzaj fundamentów.
Ławy fundamentowe
Na koniec warto wspomnieć o ławach fundamentowych, które jak już wspomniano, stanowią najczęstsze rozwiązanie. Wymagają bardzo dobrej nośności gruntów, a przy tym ich postawienie zajmuje bardzo dużo czasu i jest pracochłonne. Częstotliwość wykorzystywania tego posadowienia sprawia jednak, że istnieje wiele firm zajmujących się wykonaniem tych fundamentów.
Zalety:
- wytrzymałe;
- możliwość wykonania podpiwniczenia po zakończeniu budowy;
- ochrona przed wilgocią.
Wady:
- wymagana dobra nośność gruntu;
- czasochłonne postawienie;
- droższe niż płyty fundamentowe.
Kotwienie konstrukcji szkieletowej
Znając wszystkie wady i zalety wspomnianych wariantów, z pewnością łatwiej będzie Ci zdecydować, jaki fundament pod dom szkieletowy wybrać. Następnie ważnym krokiem będzie kotwienie. Oznacza to prawidłowe przymocowanie ścian do fundamentów. Wpływa to na nośność konstrukcji. To właśnie specjalne kotwy mechaniczne lub chemiczne chronią budynek przed przesunięciem. Łączą drewnianą konstrukcję z podwaliną.
Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać dla siebie dom szkieletowy. W ich przypadku możliwe jest wykorzystanie różnych fundamentów, a sama budowa domu z drewna trwa stosunkowo krótko. Wiesz już, jakie fundamenty pod dom szkieletowy sprawdzą się w określonych przypadkach. Warto jednak ostateczną decyzję podjąć wraz ze specjalistami, którzy podpowiedzą, dlaczego dany wariant stanowi najtrafniejsze rozwiązanie. Dzięki temu dom będzie bezpiecznym miejscem dla całej Twojej rodziny.
Może Cię zainteresować w temacie domów szkieletowych:
- Dlaczego warto wybrać dom szkieletowy?
- Dom szkieletowy – czy jest energooszczędny?
- Czy dom szkieletowy jest wytrzymały?
- Czym się charakteryzują domy szkieletowe?
- Dom szkieletowy czy murowany?
- Jak ocieplić dom szkieletowy na zewnątrz?
- Dom szkieletowy – wady
- Domy szkieletowe – ich przewagi nad budownictwem tradycyjnym
- Ile drewna na dom szkieletowy?
- Domy szkieletowe – opinie?