Domy z drewna cieszą się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem ze strony osób, które chcą zainwestować swoje pieniądze w coś własnego, co zapewni im bezpieczeństwo oraz komfort. Nie da się ukryć, że rozwiązanie, jakim jest drewniany dom, wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, ponieważ przy budowie wykorzystuje się różnorodne technologie i szczególnie mocno dba o precyzję. Wszystko po to, by taka konstrukcja była prawdziwym azylem i to dla wielu pokoleń. Etapy budowania domu z drewna są dość podobne jak w przypadku innych rodzajów. Jeśli marzy Ci się zamieszkanie na swoim w przytulnym, klimatycznym wnętrzu, przekonaj się, jak możesz osiągnąć ten cel. Już dzisiaj pomyśl o tym aby zbudować swój własny dom drewniany. Cena takiej inwestycji będzie zależeć od wykorzystanych materiałów i skali budowy. Omawiamy, jak prezentuje się kolejność prac na budowie, pośród których jest stawianie fundamentów, wznoszenie samej konstrukcji, jej ocieplenie, postawienie dachu oraz montaż stolarki wraz z jej odpowiednią konserwacją, by przetrwała lata.
Kolejność budowy domu — zacznij od podstaw
Interesuje Cię to, jakie są etapy budowy domu krok po kroku? To doskonale, ponieważ odpowiednie przygotowanie oraz wiedza są w stanie usprawnić cały proces, dzięki czemu żadna sytuacja Cię nie zaskoczy. Szczególnie że to często dość długie i żmudne zadanie, które wymaga bycia czujnym, dbania o szczegóły, dobieranie rozwiązań i dopinanie formalności. Od tych pierwszych chcemy zacząć. Kolejność budowy domu zawsze zaczyna się od uzyskania przez inwestora wszystkich niezbędnych i wymaganych dokumentów oraz pozwoleń, dzięki którym możemy w pełni legalnie rozpocząć pracę na działce. Ważne, aby o to zadbać, zanim ekipa budowlana pojawi się w danym miejscu. Niestety niekiedy w ferworze zadań do odhaczenia zapominamy o to, co jest podstawowe. Dlatego pamiętaj, by kwestie nie pomijać kwestii formalnych, bez których rozpoczęcie dalszych prac nie będzie w ogóle możliwe.
Kolejne etapy budowy domu obejmują przede wszystkim przygotowanie samego placu budowy, co także jest niezwykle istotne. Wiele osób myśli, że jeśli wybiera dom z drewna, który nie należy do ciężkich i wymagających konstrukcji, to może pominąć tę kwestię bądź podejść do niej z dużym dystansem, jednak nic bardziej mylnego. Oczywiście, budynki drewniane ważą znacznie mniej niż te murowane, jednak fundament nadal musi być wykonany solidnie, a sam teren powinien być jak najlepiej przygotowany. Dlatego miej pewność, że powierzchnia, na której będzie położony fundament (taki, jak przewidują to projekty oraz dokumenty techniczne), będzie idealnie gładka. Co to oznacza? Nie mogą znajdować się na niej żadne zapadnięcia czy garby, a przy tym musi być ona wypoziomowana, dzięki czemu fundamenty będą doskonale przylegać do samego podłoża, a to da nam szczelność i stabilność.
Etapy budowy domu — fundamenty
Szczegółowe etapy budowy domu uwzględniają właśnie wspomnianą już kwestię doboru fundamentów i ich odpowiedniego ułożenia. W przypadku domów drewnianych jest to rzeczywiście nieco ułatwione z uwagi na ich masę i gabaryty. Nie da się ukryć, że stanowią one konstrukcje raczej lekkie, dlatego też same fundamenty nie muszą być szczególnie masywne bądź mocno zbrojone. Jednocześnie są one bardzo solidne. Oczywiście nie oznacza to, że mogą być one byle jakie, ale rzeczywiście zadanie to jest łatwiejsze, wymaga mniej pracy i tym samym nakładów finansowych. Jeśli zastanawia Cię, jakie etapy budowy domu szkieletowego należą do mokrych, to właśnie wykonywanie fundamentów do nich należy i — co warto podkreślić — jest to jedyna forma tego typu robót. Pozostałe są już w pełni suche. Fundamenty są stanem zerowym dla całej konstrukcji, a to, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz specyfiki terenu. Zawsze wykonuje się ściany fundamentowe oraz ławy, jednak podłoże pod podłogę może być inaczej przygotowywane. Pierwszą opcją jest wykonanie płyty betonowej, a drugi stropu z drewna, który będzie opierać się na koronie ścian stanowiących fundament.
Planując etapy budowy domu krok po kroku, warto mieć na uwadze kwestię ustalenia głębokości fundamentu. Mówi się o tym, że musi być ona zawsze dopasowana do poziomu przemarzania gruntu.
Pamiętaj o dostępie do mediów
Chcemy również przypomnieć o tym, że w procesie budowy domu — niezależnie od tego, jakiego jest on typu — musimy zadbać o dwie dodatkowe kwestie. Przede wszystkim, by zagospodarowana była odpowiednio przestrzeń tak, by ekipa budowlana bez najmniejszego problemu mogła się poruszać po całym placu. Ponadto zadbaj o to, by doprowadzone były najważniejsze media jak woda oraz energia elektryczna. Są one niezbędne do wykonania wielu prac budowlanych. Dlatego, zanim pracownicy przyjadą na miejsce, dopilnuj, że czeka na nich gotowy teren — w pełni wyposażony i przygotowany.
Budowa domu — co po kolei?
Stworzyliśmy małą ściągawkę, która wyjaśnia, jakie są poszczególne etapy budowy domu drewnianego. W końcu to praca, która wymaga wielu poszczególnych czynności, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Pośród kroków są:
- przygotowanie ścian nośnych z okrągłych bali drewna;
- ułożenie belek — zarówno stropowych, jak i balkonowych;
- skonstruowanie więźby dachowej, a następnie wstępne pokrycie dachu domu;
- wykonanie otworów na okna i drzwi;
- przygotowanie kanałów pod instalacje;
- ocieplenie domu, wykorzystując wełnę izolacyjną;
- dostarczenie gotowego budynku na plac budowy;
- impregnacja konstrukcji — choć często odbywa się to jeszcze przed montażem.
Jak widać, sam proces realizacji projektu wcale nie jest skomplikowany. Coraz więcej osób decyduje się na drewniany dom z uwagi na krótki czas jego budowy, możliwość postawienia go o dowolnej porze roku i przy różnorodnych warunkach atmosferycznych, które nie stanowią przeszkody. Przy tym sam remont jest prosty, a i wygląd — wewnątrz czy na zewnątrz przytulny i robi wrażenie. Taka konstrukcja oczywiście nadaje się do mieszkania w niej cały rok. Jest to idealny wybór dla nawet najbardziej wymagających osób. Ciekawi Cię budowa domu — co po kolei? Kilka ważnych aspektów wyjaśniamy poniżej.
Jakie są etapy budowy domu po kolei — szczegółowo
Przejdźmy do wyjaśnienia konkretnych aspektów dla osób, których interesuje budowa domu. Co po kolei należy zrobić, gdy już mamy fundamenty, pozwolenia i sam grunt jest gotowy na przyjęcie budynku? Przede wszystkim zaczynamy od stworzenia konstrukcji. Tutaj nie warto oszczędzać, a mieć na uwadze, że wytrzymałość, solidność i koszty eksploatacji będą wynikać z jakości materiału, po który sięgamy do budowy. Dodatkowo impregnacja, grubość stawianych ścian i jakość połączeń poszczególnych elementów także przyczyniają się na ogólne zadowolenie z użytkowania domu i jego trwałość. Dlatego pamiętaj, by wybierać wyłącznie sprawdzone drewno — strugane, z zaokrąglonymi bądź fazowanymi krawędziami i odpowiednio zaimpregnowane. Dopilnuj, by jego wilgotność nie przekraczała 20%. To niezwykle ważne, ponieważ wpłynie na odporność materiału i jego użyteczność. Na samym początku należy stworzyć konstrukcję ścian zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, uwzględniając przy tym niezbędne otwory — te drzwiowe oraz okienne. Tam, gdzie ściany będą ze sobą łączone, należy zastosować paroizolację. Jeśli nie wiesz, jak grube powinno być ocieplenie, dostosuj jego warstwę do grubości bali wykorzystanych w budowie (możesz skorzystać też z pomocy ekspertów takich jak producent domów drewnianych Castor).
Kolejnym ważnym krokiem jest wykonanie dachu. Najczęściej wybiera się ten dwuspadowy, mansardowy bądź kopertowy. Konstrukcja jego więźby jest drewniana i zazwyczaj składa się z krokwi, które mają oparcie na belkach. Zdarza się także, że opierają się na zwieńczeniu ścian zewnętrznych, które stężone są jętkami. Istotną czynnością podczas tworzenia dachu jest zadbanie o jego pokrycie. Należy dopasować je zarówno do tego, jaka jest konstrukcja, jak i jak wygląda sam dom, by zachować estetyczny, naturalny design. Pozostając w tym temacie, pamiętaj, że stolarka okienna oraz drzwiowa jest niezwykle ważna. Ani okna, ani drzwi nie mogą być w tym przypadku wykonane z innego materiału niż drewno. Nie wynika to wyłącznie z kwestii atrakcyjnego efektu i spójności projektu, ale także samej współpracy materiałów.
Ostatnim krokiem jest impregnacja oraz konserwacja domu. Niekiedy impregnowanie odbywa się jeszcze zanim dom będzie na placu budowy. Wszystko po to, by była możliwie jak najdokładniejsza. Konserwację powinno się powtarzać regularnie co 5 lat. To istotne, ponieważ proces pozwala zabezpieczyć drewno przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, które mogą zniszczyć konstrukcję domu.
Sprawdź podobne publikacje poradnikowe: