Marzysz o posiadaniu własnego domu, ale wydaje Ci się, że to żmudna inwestycja wymagająca sporego budżetu, a przy tym mnóstwo cierpliwości? To dość częste przekonanie na temat budowy własnego domu i rzeczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Chęć zamieszkania na swoim wymaga przejścia przed długi, niekiedy uciążliwy proces budowlany. Jednak z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, które są świetnie znane w krajach skandynawskich czy za oceanem. To nic innego jak gotowe domy 80m2 modułowe — designerskie i energooszczędne. Dowiedz się, czym się charakteryzują i jaka jest ich cena.
Domy modułowe — co się kryje pod tą nazwą?
Wpływy zagranicznych krajów są widoczne gołym okiem i dotyczy to niemal każdego obszaru. Dotyczą one również kwestii budowy domów. Trendem, który na dobre zagościł w Polsce, jest stawianie tych modułowych, które z biegiem lat zmieniły swoje funkcje i dziś stanowią doskonały sposób na szybkie zamieszkanie na swoim w przytulnym wnętrzu. Kiedyś domy modułowe były uznawane wyłącznie z budynki tymczasowe, na co wpływała szybkość i łatwość montażu. Często były one lokalizowane w miejscach, gdzie występował problem zakwaterowania ludzi, np. w efekcie klęsk żywiołowych. Z pewnością wielokrotnie spotkaliśmy się z nimi choćby na fotografiach — przypominały dość proste kontenery, które znacznie odbiegały od stylistyki tych konstruowanych w dzisiejszych czasach.
Dom modułowy 80m2 to dziś doskonałe rozwiązanie i alternatywa dla klasycznych budynków murowanych. Istotą tego pomysłu jest wykorzystywanie do budowy prefabrykatów tworzonych z rozmaitych materiałów (np. eramzytobetonu). Gotowe elementy osadza się na drewnianych częściach konstrukcyjnych. W niektórych przypadkach domy te budowane są także na podstawie technologii szkieletowej. Tak naprawdę wizualnie nie różnią się one prawie w żaden sposób od tradycyjnych domów. Ich ściany zewnętrzne można pokryć tynkiem szlachetnym czy płytami OBS-3, co sprawia, że do złudzenia przypominają one znane nam wszystkim typowe konstrukcje. Oczywiście sam dom modułowy jest montowany na odpowiednich fundamentach, dzięki czemu budynek nie jest tymczasowy, a całoroczny — w pełni bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu.
Jak powstaje dom modułowy 80m2?
Jeśli chodzi o domy modułowe całoroczne 80m2, to proces ich budowy można podzielić na dwie główne fazy, zatem jak zbudować dom z drewna? Ta pierwsza ma miejsce na hali produkcyjnej. To właśnie tam tworzone są prefabrykaty przestrzenne, czyli moduły budynków. Wszystkie części muszą idealnie do siebie pasować, dlatego zadanie to wymaga dużej precyzji. Następnie gotowe moduły transportowane są na działkę, gdzie chcemy zbudować dom. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że fundamenty muszą być odpowiednio wcześnie przygotowane. Dopiero wtedy prefabrykaty będą mogły być swobodnie zamontowane.
Najczęściej, wybierając firmę tworzącą konstruowanie domów modułowych, mamy do czynienia z dość konkretną ofertą, w której znajdują się projekty domów. Możemy wybrać dowolny wariant spośród tych dostępnych i poprosić o jego realizację. Indywidualne koncepcje mogą przysporzyć nieco problemu ze względów logistycznych jak np. montaż czy sam transport. Dlatego firmy rezygnują z tego, co jest nieopłacalne, tworząc listę gotowych rozwiązań, z których klienci z pewnością znajdą coś dla siebie.
Warto mieć na względzie, że domy modułowe 80m2 powstaje w znacznie krótszym czasie niż tradycyjny model. Najczęściej łączny czas budowy wynosi od 2 do 3 miesięcy, a największą część procesu zajmuje przygotowanie samych modułów. Montaż konstrukcji to tak naprawdę wyłącznie kilka dni pracy. Wydaje się niemożliwe, porównując z klasycznymi technologiami, a jednak — to właśnie główny atut, za sprawą którego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w dom modułowy.
Dlaczego warto inwestować w domy modułowe do 80m2?
Popularność domów modułowych w Polsce wynika z konkretnych powodów, o których wspominają inwestorzy. Pierwszym z nich i tym najważniejszym, o którym już wspominaliśmy, jest kwestia krótkiego czasu realizacji budowy. To doskonały wariant dla osób, którym zależy na konkretnym terminie bądź decydują się na budowę w takim momencie roku, gdy rzeczywiście przeciąganie tego o kolejne miesiące byłoby niekorzystne. Szybkość i efektywność realizacji projektu jest bezkonkurencyjna — nie ma drugiej takiej technologii, która pozwoliłaby na zamknięcie inwestycji w ciągu maksymalnie 3 miesięcy. Taki dom może być postawiony w dowolnym momencie roku — pora roku i pogoda nie grają zbyt wielkiej roli.
Jednak nie tylko o sam czas chodzi, ale o znacznie więcej. Domy modułowe są po prostu ergonomiczne, ich budowa jest dość niskobudżetowa, a same koszty utrzymania (m.in. ogrzewania) naprawdę niewielkie. Przy tym konstrukcja zapewnia świetną dźwiękoszczelność. Warto wspomnieć o wygodzie samej budowy. Firmy tworzące prefabrykaty nie kończą z nami współpracy na dostarczeniu modułów, a zajmują się kompleksową obsługą, doprowadzając temat do końca. Zajmują się wszystkimi kolejnymi krokami — także montażem. Pozwala nam to zaoszczędzić nerwy, ponieważ nie musimy szukać ekipy budowlanej, a następnie jej pilnować, czy na pewno pracuje. W takim systemie również kwestia poślizgów występuje znacznie rzadziej.
Dom modułowy 80m2 – cena takiej inwestycji
Padła decyzja, że zbudujesz dom drewniany. Cena to jeden z kluczowych czynników, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Jeśli marzy Ci się dom modułowy 80m2, cena takiego przedsięwzięcia z pewnością będzie dla Ciebie korzystna i nie zwali Cię z nóg. Ta nowoczesna technologia jest odpowiednia nawet dla osób, które mają dość ograniczone możliwości budżetowe. Oczywiście ustalenie jednej ceny za każdą realizację jest niemożliwe, ponieważ finalny koszt jest uzależniony od różnych czynników. Przede wszystkim wpływa na to liczba kondygnacji, na którą się decydujemy, metraż, rozwiązania technologiczne, które wybieramy, sposób wykończenia i również sam transport modułów. Zakłada się, że nabywca samodzielnie zajmuje się przygotowaniem fundamentów, a na dalszych etapach już prace wykonuje firma realizująca wybrany projekt. Wystarczy go zamówić, a producent domów drewnianych zajmuje się stworzeniem modułów, ich transportem oraz montażem.
Mogą Cię zainteresować inne publikacje dotyczące metraży: