Nowoczesne domy szkieletowe są przede wszystkim bardziej ekologiczne niż domy murowane. Dodatkowo powstają znacznie szybciej. Czym charakteryzują się domy szkieletowe? Co sprawia, że popularność domów drewnianych wciąż rośnie?
Jakie są zalety domów szkieletowych?
Dużą zaletą domów szkieletowych jest czas budowy domu.
Domy szkieletowe buduje się szybko, a to przekłada się na koszty robocizny. 🙂 Doświadczona ekipa stawia dom przez około 2-3 miesiące.
Pod budynek szkieletowy wystarczą niewielkie fundamenty. To z kolei również pomaga zaoszczędzić pieniądze przy czynnościach wykonawczych i transportowych.
Po wykonaniu fundamentów wszelkie prace budowlane są wykonywane w technologiach suchych. Daje to możliwość wykonywania prac zimą, bez przerw technologicznych. Technologie suche ułatwiają też znacznie przebudowę i modernizację budynku.
Wyjątkowym plusem jest to, że Inwestor może wybudować mały dom i gdy z czasem przyjdzie potrzeba i fundusze będzie mógł później go rozbudować. Z upływem czasu i pojawieniem się nowoczesnych rozwiązań można z łatwością w domu szkieletowym wymienić instalacje na nowocześniejsze.
Istotną sprawą jest również sam sposób budowania polegający na montażu za pomocą metalowych łączników i gwoździ. Budowa ogranicza się do łączenia poszczególnych elementów. Pomaga to uniknąć „bałaganu”, a działka zachowuje swój naturalny wygląd.
Jest to ważne zwłaszcza przy leśnych parcelach. Nie ma na niej sterty cegieł, zwałów piachu, składowiska cementu i wapna. Budując szkielet metodą tradycyjną nie ma również potrzeby wprowadzania ciężkiego sprzętu, dzięki temu drzewa i naturalne runo przetrwają budowę bez szwanku.
Symbioza z otoczeniem naturalnym domu drewnianego daje poczucie więzi z naturą, zapewnia zdrowe relacje. Ważną zaletą jest również nieograniczona możliwość aranżacji wnętrza przy użyciu łatwo dostępnych i naturalnych materiałów sprzyjających środowisku naturalnemu.
Więcej o korzyściach zdrowotnych drewna jako naturalnego materiału budowlanego przeczytasz w naszym wpisie: https://castor.net.pl/dom-drewniany-a-zdrowie/
Jak powstają domy szkieletowe?
Jedynym elementem „mokrych” robót przy budowie szkieletowego domu drewnianego, jest wylewanie fundamentów.
Następnie na plac budowy przywożone są komponenty przygotowane już wcześniej w hali produkcyjnej. Dlatego prace budowlane można wykonywać nawet zimą w odróżnieniu od budowy domu murowanego.
Komponenty łączy się je ze sobą za pomocą specjalistycznych mocowań. Zewnętrzne ściany domu szkieletowego mogą być wykończone oblicówką z drewna (by zyskać efekt klasycznego, drewnianego domu), a także otynkowane lub pokryte płytkami klinkierowymi (by zyskać wygląd bliższy tradycyjnemu, murowanemu budynkowi).
Z czego składają się ściany domu szkieletowego?
Elewację zewnętrzną stanowi końcowe poszycie, które najczęściej występuje w postaci desek, tynku, cegły klinkierowej.
Folia wiatroizolacyjna chroni płyty poszycia przed wilgocią z zewnątrz i odpowiada za odprowadzenie na zewnątrz pary wodnej, która zbiera się wewnątrz ściany. Pełni również funkcję ochronną przed wiatrem.
Zastosowanie płyt drewnopodobnych (płyta OSB lub sklejka) dodatkowo usztywnia konstrukcję.
Między belki konstrukcyjne układa się warstwę izolacyjną w taki sposób, aby wypełniała całą przestrzeń ramy. Izolacja wykonana jest z wełny mineralnej lub szklanej.
Folia paroizolacyjna chroni ściany przed wilgocią napływającą z wnętrza domu.
Warstwa wykończeniowa to poszycie szkieletu ścian płytami g-k ub deską boazeryjną.
Postawienie domu szkieletowego wymaga dużej wiedzy technicznej i doświadczenia – dlatego warto skorzystać z usług specjalistów. Nowoczesne domy szkieletowe są trwałe, ekologiczne, eleganckie i przytulne. Warto jednak przyłożyć szczególną wagę do wyboru wykonawcy.
Domy drewniane Castor wykonywane są przez doświadczonych specjalistów i trwałością nie ustępują domom murowanym. W końcu projektujemy i budujemy domy już od 1995 roku 😉 Zlecenia realizujemy na terenie całej Polski.
Zapraszamy do kontaktu!
Skontaktujcie się z nami wypełniając formularz na naszej stronie internetowej:
https://castor.net.pl/kontakt/
Może Cię zainteresować w temacie domów szkieletowych:
- Dlaczego warto wybrać dom szkieletowy?
- Dom szkieletowy – czy jest energooszczędny?
- Czy dom szkieletowy jest wytrzymały?
- Dom szkieletowy czy murowany?
- Jak ocieplić dom szkieletowy na zewnątrz?
- Jakie fundamenty pod dom szkieletowy?
- Dom szkieletowy – wady
- Domy szkieletowe – ich przewagi nad budownictwem tradycyjnym
- Ile drewna na dom szkieletowy?
- Domy szkieletowe – opinie?