Konstrukcja, jaką jest dom szkieletowy, zajmuje niewiele czasu, co czyni ją bardzo atrakcyjną — szczególnie w oczach tych osób, którym bardzo zależy na szybkiej finalizacji tej inwestycji. Czy w takim razie, koszt domu szkieletowego jest równie kuszący i przyciąga uwagę inwestorów? Bez wątpienia tak — to ciekawa alternatywa dla obiektów murowanych, dzięki czemu wiele osób może sobie na nią pozwolić. Oczywiście na ostateczny kosztorys wpływają różnorodne czynniki — choćby kształt bryły, ponieważ, jeśli damy się ponieść fantazji, stawiając na unikalną bryłę, wtedy wydamy więcej niż w przypadku domu prostego o mniejszej powierzchni. Dlatego też wyjaśniamy kwestię tego, jaka może być cena domu szkieletowego i co na nią wpłynie.
Czym są domy szkieletowe?
Zacznijmy od tego, czym w zasadzie są same domy szkieletowe, by zrozumieć istotę ich zalet oraz cen ich budowy. To nic innego jak takie budynki, w przypadku których ściany nośne wykonane są z popularnego i ponadczasowego materiału, jakim jest drewno. To lżejsza i niezwykle klimatyczna alternatywa dla betonu czy cegły. Rama jest pokrywana okładziną albo sidingiem, a sam dom — w zależności od budżetu i preferencji — drewnem, winylem, włoknocementem czy nawet aluminium.
Ciekawostką jest, że domy szkieletowe cieszą się ogromnym uznaniem w Ameryce Północnej oraz Skandynawii. To tam szczególnie mocno dostrzega się ich potencjał, oferując nawet dom szkieletowy pod klucz. Cena takiego przedsięwzięcia tam wcale nie jest wysoka, a sama jakość bardzo zadowalająca, ponieważ budynki te są znane z uwagi na odporność na czynniki atmosferyczne oraz trwałość. Co je wyróżnia, to fakt, że można je zbudować bardzo szybko oraz bardzo łatwo, dlatego też są idealnym wariantem zarówno dla budowniczych, jak i osób, które inwestują pieniądze i mają niewiele czasu. To sprawia, że koszt budowy domu szkieletowego za m2 jest znacznie niższy niż w przypadku konstrukcji murowanych.
Koszty domu szkieletowego — od czego zależą?
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejsze także w Polsce i nie powinno to nikogo dziwić, szczególnie mając na uwadze zmieniającą się sytuację gospodarczą i rynek budowlany. Coraz częściej okazuje się, że inwestycja w małe mieszkanie w nowym bloku jest równoznaczna zakupowi własnego domu z ogrodem. Ceny domów szkieletowych stają się naprawdę atrakcyjne, jeśli porównać inne możliwości pośród dostępnych nieruchomości. Buduje się je bardzo szybko i prosto, a zastosowane technologie umożliwiają skuteczne zaoszczędzenie pieniędzy na każdym etapie. Być może wiele osób spotkało się już z nazwą „kanadyjka”, która również dotyczy tego lekkiej konstrukcji obiektu.
To, co wyróżnia tego typu budownictwo i jednocześnie wpływa na atrakcyjność ceny, jest wykorzystanie drewna do stworzenia konstrukcji. Szkielet wykonany z wysokiej jakości materiału jest nie tylko odporny na warunki atmosferyczne, które w dość silny i destrukcyjny sposób mogą wpływać na budynek, a przy tym jest bardzo wytrzymały. Tak naprawdę jedynym najdłuższym procesem podczas całej budowy jest wykonanie fundamentów i to także jedyna praca na mokro, która będzie się odbywać na placu.
Interesuje Cię inwestycja w dom szkieletowy? Koszt jest niezwykle ekonomiczny, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę krótki cykl prac. Tak naprawdę możesz budować go już w nawet 3 do 4 miesięcy, jeśli wybierzesz dobrą firmę, która zagwarantuje sprawne działanie, profesjonalizm i skrupulatność. W tym wszystkim na szczęście żadnego wpływu nie ma pogoda i pora roku. To kiedy będziesz prowadzić działania budowlane, zależy wyłącznie od Ciebie. Jednak warto mieć na uwadze, że wyłącznie warunki atmosferyczne nie mają tu znaczenia. Inne czynniki są niezwykle ważne, a pośród nich nie można pominąć kwestii jakości używanego drewna. Nie powinno się na nim oszczędzać, ponieważ to właśnie od niego zależy trwałość obiektu oraz to, czy posłuży więcej niż jednemu pokoleniu.
Dom szkieletowy — koszt Twojej inwestycji
Specjaliści twierdzą, że rzeczywiście wydatki poniesione w kontekście budowy domu szkieletowego są znacznie niższe, niż gdybyśmy decydowali się na postawienie obiektu murowanego. Jednak na ostateczną różnicę wpływają różnorodne czynniki, które będą determinowały, czy jest to niewielka kwota, czy może wprost przeciwnie i będzie trzeba więcej zapłacić za dom drewniany. Cena ostateczna zależy od kilku głównych czynników, na podstawie których można podejmować próbę wyceny. To przede wszystkim metraż, na który się decydujemy w przypadku inwestycji oraz liczba kondygnacji. Również na ostateczny koszt inwestycji wpłynie metoda pracy — czy zatrudnisz profesjonalną ekipę budowlaną, czy będziesz samodzielnie zajmować się całym procesem.
Ponadto, z uwagi na popularność rozwiązania, jakim jest „kanadyjka”, dziś bez problemu można zakupić taki model, który ma pełne wyposażenie. Domy szkieletowe pod klucz cena różni się w takim przypadku od takich, które są wyłącznie w stanie deweloperskim. Jednak jest to dość oczywiste, co można zaobserwować w ogóle na rynku nieruchomości, gdzie coraz chętniej wybieraną opcją jest właśnie ta z wykończeniem pod klucz. Planując wydatki, zawsze zakładaj margines błędu i zawyżaj koszty. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ciągu kwartału ceny usług bądź samych wykorzystywanych materiałów mogą się zmienić i wzrosnąć. Mówi się, że dom szkieletowy cena pod klucz wynosi około 250 tys. złotych. W przypadku tego w stanie deweloperskim, jeśli nie decydujesz się na skomplikowaną bryłę ani duży metraż, to parterowy mały obiekt bez problemu postawisz w budżecie nawet 150 tys. złotych.
Dom szkieletowy — cena m2
Co będzie uwzględnione w kosztorysie podczas wyliczeń ostatecznej ceny za dom szkieletowy? Budowa zależy od kilku parametrów:
- wykorzystana metoda budowy, czyli, czy samodzielnie stawiasz dom, czy z ekipą budowlaną;
- wybrany projekt domu;
- kwestia zmian w obszarze wybranego projektu — jaki jest ich rodzaj oraz liczba;
- metraż dotyczący powierzchni mieszkalnej;
- liczba kondygnacji domu szkieletowego;
- rodzaj wybranych fundamentów;
- materiały wykończeniowe wykorzystane przy budowie;
- uwzględnienie garażu w projekcie oraz liczba stanowisk.
Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach wykończenie domu może pochłonąć sporą część budżetu, bo ponad połowę kosztów wydanych na całą inwestycję w ogóle. Dlatego, jeśli nie masz możliwości wydania większej sumy na starcie, idealnym pomysłem będzie dom szkieletowy stan surowy zamknięty. Cena takiego rozwiązania będzie optymalna, a Ty wykończysz dom w odpowiednim dla siebie czasie. Przemyśl swoje możliwości ekonomiczne i podejmij decyzję opartą na Twoich indywidualnych potrzebach oraz standardach.
Cena domu szkieletowego — co jeszcze na nią wpływa?
Jak już wspomnieliśmy, koszt domu szkieletowego zależy od wielu rozmaitych czynników. To nie tylko sama powierzchnia czy liczba kondygnacji bądź obecność garażu. Miej na uwadze generalną zasadę, która mówi, że koszty wykonania stanu surowego domu mieszkalnego wynoszą mniej więcej połowę wszystkich wydatków. Średni budżet na przygotowanie elewacji oraz wykończenie wnętrza to ⅓ kosztów. Nie zapominaj przy tym o istotnych rzeczach, czyli o wykonaniu instalacji i zadbaniu o elektrykę. W przypadku średniej wielkości domu będzie to około 50 tysięcy złotych.
Domy szkieletowe — cennik projektu
Zastanawia Cię budowa domu szkieletowego? Cena tej inwestycji to nie tylko sama konstrukcja oraz robocizna, ale również wybór odpowiedniego projektu, o czym warto pamiętać, planując wydatki. Najczęściej jego koszy waha się w przedziale od 2000 zł do nawet 4000 zł. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych oczekiwań, ale również indywidualnych zmian, których chcemy dokonać w obszarze proponowanej realizacji. Jeśli marzysz o tym, by zamieszkać w domu, który został skrojony dokładnie na miarę Twoich potrzeb, wtedy rzeczywiście wydatek może być wyższy, ale za to zyskasz ogromny komfort wynikający z tego, projekt będzie dokładnie uwzględniać Twoje wymagania.
Miej na uwadze, że potrzeby co do konstrukcji domu szkieletowego muszą być weryfikowane na etapie samego projektu budynku. Jeśli masz wątpliwości co do metrażu, liczby kondygnacji, ścian, otworów okiennych, balkonów bądź typu dachu, od razu zasygnalizuj to osobie, z którą masz kontakt. Pozwoli Ci to zweryfikować, co rzeczywiście jest w zakresie Twoich oczekiwań oraz możliwości.
Dom szkieletowy — cena 2023 – czy coś może ją zmniejszyć?
Zastanawiasz się nad tym, czy jesteś w stanie zrobić cokolwiek, aby zmniejszyć wydatek? Domy szkieletowe cena pod klucz czy może w stanie deweloperskim? Samodzielna robocizna czy może skorzystanie z pomocy fachowców? Jeśli te pytania pojawiają się w Twojej głowie, przygotowaliśmy skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów inwestycji. Być może któryś z nich sprawdzi się w Twoim przypadku.
Zacznij od wyboru gotowego projektu domu, który możliwie jak najbardziej odpowie na Twoje potrzeby. Niestety wszelkie modyfikacje generują dodatkowe koszty, dlatego lepiej spędzić więcej czasu, przeglądając dokładnie proponowane realizacje, by znaleźć taką, która rzeczywiście przypadnie nam w pełni do gustu. Dzięki temu kwestia, ile kosztuje dom szkieletowy, nie będzie aż tak dużym wyzwaniem dla Twojego portfela. Ponadto warto mieć na uwadze to, że im prostsza bryła domu, tym lepiej i taniej. Warto postawić na taką, która będzie oparta na planie prostokąta bądź kwadratu. Nie bagatelizuj również samych fundamentów. Ława fundamentowa będzie świetną alernatywą — budżetową, a przy tym prostą w wykonaniu. Sprawdź co w ofercie ma producent domów z drewna Castor!
Pozostałe publikacje związane z cenami i formalnościami, które mogą Cię zainteresować:
- Ile trwają formalności przed budową domu?
- Domy modułowe całoroczne pod klucz – ceny
- Bezpieczny kredyt w budownictwie szkieletowym
- Domy prefabrykowane – cena
- Cena domu z bali pod klucz
- Domy szkieletowe a kredyt hipoteczny
- Domy drewniane na sprzedaż
- Jak szybko sprzedać dom?
- Budynek gospodarczy bez pozwolenia
- Korzyści z podpisania umowy
- Domy drewniane do 100 tys.
- Domy drewniane całoroczne do 50 tys.
- Jak tanio wybudować dom?
- Domek mobilny całoroczny 35m2 – cena